A Sátoraljaújhelytől alig 3 km-re északra található Széphalom a XIX. század eleji nagy nyelvújítás központja volt, a mozgalom vezéralakja Kazinczy Ferenc (1759-1831) lakott itt, családi sírkertje igazi zarándokhely már a reformkor óta. Az Ybl Miklós által tervezett Emlékcsarnok a magyar klasszicista építészet remekművének számít, a közelében pár éve átadott, modern épületben lévő Magyar Nyelv Múzeuma teszi teljessé ezt az egyedülálló látnivalót.
A gyönyörű, védett kertben álló emlékcsarnokban az emlékoszlop alatt Kazinczy feleségével, az oszlop körül pedig négy gyermekük nyugszik, és szolgálójuk, aki együtt raboskodott az íróval Munkács várában. Valamint három unokájuk is, egyedül legkisebb fiuk nem, aki Aradon halt vértanúhalált.
A kiállítás anyagát az író unokája, Becske Bálint gyűjtötte össze, a múzeum a 19.-20. század fordulóján létesült. A mauzóleum bútorai Dobay István asztalos művész munkáját dicsérik. Kazinczy személyes tárgyai mellett kéziratokat, festményeket és egy fehér márvány Kazinczy-mellszobrot csodálhatunk meg. Érdemes egy pillantást vetni az emlékcsarnok csodás, kazettás díszítésű mennyezetére.
A mauzóleum emlékparkja természetvédelmi terület, így ha ide ellátogatunk, nem csak az író – és az irodalom –emléke előtt tiszteleghetünk, hanem gyönyörködhetünk az azt körülvevő kertben is, a változatos növényvilágban.
Az emlékcsarnok melletti modern épületet 2009-ben adták át. Az egyedülálló témájú kiállítás a magyar nyelv múltját, jelenét és jövőjét mutatja be hatalmas tablókon, színes képekkel, érdekes szövegekkel. Tanulmányozhatjuk hogyan fejlődött nyelvünk az ómagyar szövegektől kezdve egészen a mai szlengig. Az egyik legérdekesebb rész a nyelvjárások világába kalauzol el határon innen és túl. Az épület melletti parkban a fák a különböző nyelvcsaládokat szimbolizálják.